I love using my hands and brain in a lot of projects. Currently I live and work in New York City, enthusiastic about Augmented and Virtual Reality technologies. With PandoraReality.com, we develop AR experiences for mobile devices and Hololens. We also develop VR experiences for Google Cardboard, Oculus, Gear VR, HTC Vive. Can’t wait to start playing on Magic Leap and Meta 2.
With KabaQ.io(Glimpse Group), we 3D scan food items and present them through augmented reality technology

March 09 2016
Augmented Reality/Virtual Reality

2016 Arttırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik teknolojileri geçtiğimiz seneye göre 2 kat hızlı yatırım alıyor

Arttırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik teknolojileri, takipçileri ve savunucuları tarafından geleceğin kaçınılmaz teknolojisi olarak görülüyor.

2016 yılına yatırım alanında hızlı bir başlangıç yapan, AR/VR teknolojileri için ilk 2 ayda $1.1 Milyar üzerinde yatırım yapıldı. Yatırımın büyük bölümünü $793.5 milyon ile C Serisi yatırım ile Arttırılmış gerçeklik devi Magic Leap firması aldı. Magic Leap e yapılan yatırım tutarları hariç tutulduğunda bile 2015 e göre daha çok yatırım yapıldığını görüyoruz.

 

AR/VR

2016 yılında yapılan $1.1 milyar yatırımın geçen sene yapılan $692 milyon yatırıma göre yaklaşık 2 kat artması, teknolojinin geleceği hakkında olumlu işaretler veriyor. Magic Leap in dışında kalan yatırımlara baktığımızda, Servis ve çözüm üreten firmaların aldıkları yatırımlar göze çarpıyor.

Sanal gerçeklik tarafında son bir kaç sene içerisinde Oculus, HTC ve Sony tarafından atılan adımlar sayesinde teknoloji etrafında büyük bir takipçi kitlesi oluştu ve önümüzdeki dönemde hem ürün hem yazılım tarafında önemlı gelişmelere şahit olacağız.

Henüz bir ürün veya yazılım geliştiriciler için bir arayüz açmamalarına karşın, sadece gizlilik sözleşmeleri ile ve kapalı kapılar arkasında gerçekleşen demolar sayesinde, toplamda aldığı $1.39 yatırım ile AR/VR dünyasının açık ara en göze çarpan Magic Leap’e yapılan yatırımlarArttırılmış gerçeklik teknolojinin geleceği hakkında olumlu sinyaller veriyor.

You Might Also Like