I love using my hands and brain in a lot of projects. Currently I live and work in New York City, enthusiastic about Augmented and Virtual Reality technologies. With PandoraReality.com, we develop AR experiences for mobile devices and Hololens. We also develop VR experiences for Google Cardboard, Oculus, Gear VR, HTC Vive. Can’t wait to start playing on Magic Leap and Meta 2.
With KabaQ.io(Glimpse Group), we 3D scan food items and present them through augmented reality technology

January 27 2017
Virtual Reality

2017 yılında bir pazarlamacı olarak, asıl kendinize sormanız gereken soru “bu teknolojinin lideri mi yoksa takipçisi mi olacağım?”

Bir çok pazarlama birimi şu an, 2017 için en iyi geri dönüşü alabilecekleri hem de innovatif, ses getirecek projeler için pazarlama bütçelerini belirliyor.

Eğer Las Vegas’ta düzenlenen CES elektronik fuarına gittiyseniz ya da bu fuar hakkında çıkan haberleri okuduysanız, Sanal Gerçeklik (Virtual Reality –VR) yada Arttırılmış Gerçeklik (Augmented Reality- AR) teknolojilerinin devrim yaratacağının farkında olduğunuzu veya olacağınızı zannediyorum.

Gerçek şu ki 2016 yılı GearVR, HTC Vive, Oculus Rift, Playstation VR gibi önemli şirketlerin Sanal Gerçeklik gözlük ve ekipmanlarını piyasaya sürdüğü bir yıl oldu. Bunun yanında Microsoft Hololens, Meta2 şirketleri de kendi Arttırılmış Gerçeklik gözlüklerini çıkardılar fakat ne yazık ki çok az firma bu teknolojileri, pazarlama faaliyetlerinde kullandı. Kullananlar ise, bu işe ilk adım atanlar olarak, yüzlerce medya kanalının dikkatini ürünlerine çekerek, şirketlerine ve pazarladıkları ürünlerine artı değer kattılar.

2017, Sanal ve Arttırılmış Gerçeklik teknolojilerinin mesleki eğitim, eğlence, marka yönetimi ve satış alanlarında kullanılması anlamında umut vadeden bir yıl olarak görünüyor. Fakat bu konuya direk atlayıp, tüm bütçenizi bu işe yatırmadan önce, bu teknolojilerden verim almak için nasıl bir giriş yapmanız gerektiği konusunda birkaç önerilerimiz olacak.

Pandora Reality olarak, çeşitli şirketlere, yaptıkları işin her alanında, uzun vadeli stratejilerini belirlemeleri amacıyla bu tamamen yeni iletişim aracının nasıl kullanılması gerektiği konusunda tavsiyeler veren, alanında güvenilir bir Sanal ve Arttırılmış gerçeklik şirketi olma fırsatını yakaladık. Fakat tavsiye vermeye başlamadan önce, Sanal ve Arttırılmış Gerçeklik Teknolojisinin neden bu kadar önemli olduğu konusunu insanlara anlatmamız gerekti, işte bu yüzden her gün herkese yüzlerce e-mail göndererek, ilanlar vererek reklam çalışmalarımızı yürüttük.

İşe, Sanal ve Arttırılmış Gerçeklik temalı inşaat ve mimarlık firmaları için görselleştirme uygulamaları geliştirerek başladık. Sanal ve Arttırılmış Gerçeklik teknolojisinin sunduğu fırsatları ilk keşfeden firmalardan biri olmamıza rağmen, bu işe kalkışan birçok firma gibi bu işi nasıl sermayeleştireceğimizi bilmiyorduk. “Yatırımın getirisi ne olur?”, “Bunu bizden başka yapan var mı?” “Buna örnek başka yatırımlar var mı?” gibi nice soru kafamızı allak bullak etmeye yetti. İşte tam da bu sebepten dolayı, cevabını güç bela verdiğimiz bu sorulara yanıt bulmaya yardımcı olmak amacıyla bu konu üzerinde makaleler yazmaya karar verdik. Sorulara güç bela yanıt bulmaya çalışıyoruz demekten kastımız, bu teknolojinin yepyeni bir teknoloji olmasından ve daha önce denenmemiş olmasından ileri geliyor.

“Yatırım getirisi ne olur?”  – Altta saydığımız sebeplerden dolayı bu soruya şu an için kesin bir cevap vermek imkânsız olur, çünkü 1. Sanal Gerçeklik gözlük ve ekipmanlarının satışı geçen sene başladı ve henüz istenilen düzeye ulaşmadı.   2. Sanal ve Arttırılmış Gerçeklik teknolojisine metrik kazandıracak sistemler henüz geliştirilmedi. 3 Metrikleri tam anlamıyla kavramak için bu teknolojiyi kullanan insan sayısı yeteri düzeye henüz ulaşamadı

“Bunu bizden başka yapan var mı?”  Bu soru ile çok sık karşılaşıyorum.

Markalar kimsenin denemediği, tamamen yepyeni bir iş ya da ürün ortaya koymak ister, fakat cesaret ettikleri bu işe benzer daha önce atılan adımlar olup olmadığını da merak ederler. İşte tam bu soruyu sordukları zaman benim aklımda acaba hakikaten yepyeni bir şey yapmayı deneyip, bu endüstriye öncülük etmeyi hedefliyorlar mı sorusu gelir.

Pazarlama bütçenizin bir kısmını yeni bir yatırıma öncülük etmek için ayırmaya cesaret etmek bu işe inanmayı gerektirir fakat internet ve telefon teknolojilerinin gücünü etkin şekilde kullanan şirketlere bir bakın, hepsi rakiplerinin çok önüne geçerek, uzaktaki hedeflere ulaşmayı başardılar. Sanal ve Arttırılmış Gerçeklik teknolojilerini de bu durumdan hariç tutamayız.

Buna örnek başka yatırımlar var mı?”

Kendimize ait vaka çalışmalarından oluşan bir listenin yanı sıra diğer şirketlere ait örnekleri de çıkarmış durumdayız. İşin doğrusunu konuşmak gerekirse, bu teknoloji üzerinden atılım yapan şirketler, ileride kendilerini birçok yönden ödüllendirecek yepyeni iletişim kanalları yaratmaktadırlar;

  1. Endüstrinin lideri imajı algısı yaratırlar, 2. Medyada daha fazla haber olarak yer alırlar, 3. Bu teknolojiyi kullanarak tecrübe kazanırlar, kazanılan tecrübe ise Sanal ve Arttırılmış Gerçeklik Teknolojileri yaygınlaştığı zaman, rakiplerine karşı gözle görülür bir avantaj sağlamış olur, ve 4. olarak Ödüller kazanmak

Bütçenizi sarsmadan hemen başlayabileceğiniz ve ileride daha büyük bütçeler gerektirecek projeler için tecrübe kazanmanıza imkân tanıyan bir projeler listesini aşağıda bulabilirsiniz. Sorunuz olursa, info@pandorareality.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

2017 yılında Sanal ve Arttırılmış Teknolojilere girmeyi düşünenler için aşağıda birkaç seçenek sunuyorum

  • Müşterilere Markalı Google Cardboard Gözlükleri gönderimi

Maliyeti: $15 dolardan başlıyor

Geliştirme süresi: 4 Hafta

  • Sosyal Medya için 360° Videoları

Maliyeti: $2500’dan başlıyor ve artarak devam ediyor.

Geliştirme süresi: 1 haftadan – 8 haftaya kadar

  • Fuarlar ve kongre için Sanal ve Arttırılmış Gerçeklik Teknolojisi

Maliyeti: $5000’dan başlıyor ve artıyor.

Geliştirme Süresi: Belli değil

Örnek:

Gamification Project Using Augmented Reality Technology @Samsung 837 for PepsiCo

  • Arttırılmış Gerçeklik Teknolojisi üzerine Pazarlama Araçları (Broşürler, Kartvizitler, Yön işaretleri, Satış gereçleri, Menüler, Boyama kitapları, Kitaplar, Konferans Programları)

Maliyeti: $3,000 ve üzeri,

Geliştirme Süresi: 6 hafta – 16 hafta arası

  • İnşaatı devam eden emlak projeleri için pazarlama arttırılmış ve sanal gerçeklik çalışmaları

Maliyeti: $20,000 ve üzeri,

Geliştirme Süresi: 6 hafta – 16 hafta arası 

http://www.arvrforrealestate.com/

  • Premium 360° 3 boyutlu Sanal Gerçeklik

Maliyeti: $30,000 ve üzeri

Geliştirme Süresi: 8 hafta – 6 ay

  • Kişiye özel Sanal Gerçeklik Uygulamalarının Tasarlanması

Maliyeti: $35,000 ve üzeri

Geliştirme süresi: 8 hafta – 6 ay arası

Evde kullanım için ihtiyaç duyacağınız aletlerden biri de yüksek kaliteli ve taşınabilir bir Sanal Gerçeklik gözlüğü olacaktır. Bu gözlük, patronunuza Sanal Gerçeklik teknolojisi için daha fazla bütçe ayırmasını tavsiye ettiğiniz zaman size büyük fayda sağlayacaktır. GearVR or Google Daydream View gibi Sanal Gerçeklik Gözlükleri yaklaşık $1200 gibi bir fiyata mal olup, telefon bu fiyata dahildir.

2017 yılında bir pazarlamacı olarak, asıl kendinize sormanız gereken soru “bu teknolojinin lideri mi yoksa takipçisi mi olacağım?” olmalıdır. Evet bu sorunun biraz sert ve varsayımsal olduğunu kabul ediyorum fakat tüm ciddiyetimle şu noktanın altını çizmek istiyorum; Sanal ve Arttırılmış Gerçeklik teknolojileri, tıpkı akıllı telefon teknolojisi gibi büyük bir patlama yapacak. 2017 yılında maça bir sıfır önde başlamak için, bu iki teknolojiye bütçe ayırmanız şiddetle tavsiye ediyorum. Yaptığım vaka çalışmaları, fiyatlandırma ve kafanızdaki sorular için doğrudan bizimle irtibata geçebilirsiniz.

You Might Also Like