I love using my hands and brain in a lot of projects. Currently I live and work in New York City, enthusiastic about Augmented and Virtual Reality technologies. With PandoraReality.com, we develop AR experiences for mobile devices and Hololens. We also develop VR experiences for Google Cardboard, Oculus, Gear VR, HTC Vive. Can’t wait to start playing on Magic Leap and Meta 2.
With KabaQ.io(Glimpse Group), we 3D scan food items and present them through augmented reality technology

April 04 2017
Augmented Reality/Virtual Reality

Apple kablosuz kulaklıkların gelecek teknolojilerine dair verdiği mesajlar

Amazon’un geliştirmiş olduğu Alexa sanal asistanı, 2017 yılına damgasını vuracak görünüyor. Bildiğiniz gibi Microsoft ve özellikle Google’da Amazaon’un geliştirdiği ürünle rekabet edebilmek için belli stratejiler belirledi. Samsung ve Baidu bile piyasaya girmeye çalışıyorlar. Fakat bütün şamatayı kopracak dev eksik: Apple!

Apple dünyanın en değerli şirketi olmakla beraber, yeni ürünlerin geliştirilmesi ve piyasaya sürülmesinde oldukça geç hareket eden bir şirket.

Apple, akıllı kişisel asistan olan Siri teknolojisini geliştirip, Apple TV’ye entegre etmesinin yanında, şirketin, Amazon’un çıkardığı Echo’ya doğrudan rakip olacak bir proje üzerinde çalıştığı söyleniyor. Söylentilerin, ürünün bugüne kadar göreceğimiz en ileri teknoloji olacağı ve yüz tanıma teknolojisi ile kiminle konuştuğunun farkında olacağı yönünde. Apple, bu teknolojisini piyasaya sürdüğü zaman, şirketin 5 yıldır devam eden Siri yazılımı Alexa ile başa baş hale getireceği konuşuluyor.

Zaman daralıyor, insanların bugün aldıkları Alexa teknolojisi ile uyumlu Echo akıllı hoparlörler, akıllı ampüller, termostatlar, buzdolapları ve arabaları önümüzdeki yıllarda kolayca elden çıkarmayacaklarına eminiz, bu yüzden zaman, bu teknoloji için piyasaya yeni giriş yapacak olanların aleyhine işlemekte.

Bu arada, Wall Street, bilgisayar teknolojisinin, artık dokunmatik ekrandan, arttırılmış ve sanal gerçeklik ve Echo gibi yapay zekaya sahip sesli asistan teknolojisine ilerlemiş olduğundan dolayi Apple’ın geride kaldığı konusunda her zamanki endişesini yaşıyor. Fakat, bu endişenin, Apple’ın en önemli ürünü olan iPhone satışlarındaki düşüşe pek etkisi olmuyor.

Ancak Apple, AirPods kablosuz kulaklığını Eylül ayında piyasaya çıkardığında, Apple’ın bir sonraki önemli ürününün temelini oluşturacak olan Bluetooth audio teknolojisini geliştirmeye yardımcı olan küçük W1 çipinin üzerindeki kapağı da kaldırmış oldu. Ürün piyasaya çıkmış durumda ve önümüzdeki ay ve yıllarda büyük bir sıçrama yapacağından kuşkumuz yok.

W1 nedir?

W1 çipi, Bluetooth’u daha kullanıcı dostu kılmak için Apple’ın ortaya koyduğu yepyeni bir teknolojidir. Bu teknoloji, $159 dolara satılan AirPods ve $299 dolara satılan Beats Solo3 kablosuz kulaklıkları ile piyasaya ilk çıkışını yapmıştır.

Aslında bir çok yönden bakıldığında, AirPods, Beats Solo3 ve diğer W1 cihazları standart Bluetooth teknolojisini kullanan kulaklıklardır. Android telefonlarda, Windows bilgisayarlarda ya da Blackberry telefonların hepsindeki kullanıma uyumludur.

Ama asıl sihir, W1 cihazlarını iPhone, iPad ve Apple Watch ya da Mac’te kullandığınız zamanda başlıyor.

Öncelikle, bluetooth’u iPhone yada iPad’inize yakın tutarak açıyorsunuz. Sonrasında, “bağlan – connect” butonuna tıklıyorsunuz. Böylelikle, iCloud hesabınıza bağlı olan diğer herhangi bir Apple ürünü ile otomatik olarak eşleşmiş oluyorlar. iPhone’nuzdan Mac’e geçmek ya da geri değiştirmek sadece bir tık a bakıyor. Tıpkı Apple gibi, Beats Solo3 kablosuz kulaklıklarında aynı can alıcı W1 çiplere sahip

Apple’ın sahip olduğu W1 başka avantajlar da sağlıyor. W1’i başka bir Apple cihazı ile kullanırken, çip muazzam bir güç sağlıyor. Beats Solo3 ile bütün evimi elektrikli süpürge ile temizledim üstelik telefonum yatak odamda şarj oldu ve hiç ses kalitesinde bir kayıp yaşamadım. Daha da iyisi, W1 batarya ömrünü uzatmak için adeta büyülü bir optimizasyon tekniği kullanıyor.

Kullanıcıların beğenisine sunulacak bir sonraki W1 aleti ise, piyasaya çıkışı geciken BeatsX fitness kulaklıkları. Bu üründe daha fazla W1 gücü umuyoruz. Ürün Apple ve iştiraki Beats tarafından üretilmiştir.

Peki tüm bunlar Apple için ne anlama geliyor?

W1 aslında Apple için hayati bir rol oynuyor. O kadar alışılmadık, klas ve iyi bir ürün sunuyor ki, bu ürün, Apple’ın piyasaya sürdüğü tüm cihazları alma gerekliliğini sağlıyor.

Bu aslında Apple’ın Android telefon ya da Windows ile çalışan Laptopların rakip olamayacağı bir avantaja sahip olduğu anlamına geliyor ve insanların devamlı kulaklık taktığı ve Apple’daki Siri’nin sadece bir tık uzakta olduğu bir dünyaya kapıları açıyor.

Siri’nin Iphone üzerinde gösterimi

W1 Siri’den, Beats’e, Beats’ten iPhone’a kadar Apple puzzle’ının tüm parçalarını bir araya getirerek daha önce yapılmamışı yapıyor

Ama yine de önünde engeller var. Siri, basit görevleri çok iyi yerine getirebiliyor, ancak bunun sebebi, Apple’ın yeni bulaştığı akıllı ev stratejisi konusunda çok temkinli davranmasından ileri geliyor. Siri, Amazon’un Alexa ekosistemi kadar beyaz eşya ve benzerleri için mükemmel bir alternatif değil ama yine de, Uber, Venmo, Skype gibi bilinen uygulamalarla ve telefonunuzun mesaj uygulamaları ile uyumludur, bu yolla telefondaki metinleri size okuyabilme kabiliyetine sahip.

Ve Apple için büyük bir avantaj olarak, Siri şuan için sadece Apple’ın müzik çalma hizmetini ve indirilen müziği kontrol edebiliyor. Ne tuhaftır ki ses kontrollerine yönelik talebin Apple üyelik hizmetlerinin piyasada yayılma etkisine olanak tanıma olasılığı var çünkü insanlar yeni kurulumları için en iyi ve kolay uyum sağlayan çözümlerin arayışı içindeler 

Geleceğe Bakmak

Aşağıda sıraladığım faktörlere dayanarak

Apple’ın Echo rakibinin – ne zaman çıkacağı belli değil – içinde Siri olmayacak fakat bunun yerine iPhone a doğrudan bağlanabilmek için Bluetooth ve W1 çipi kullanacak ancak o yolla Siri’ye erişim sağlanabilecek. Tıpkı Amazon Echo ya da Google Home gibi görünecek ama W1’in akıl almaz menzilini kullanarak size, evinizde istediğiniz yerden telefonunuza bağlanma fırsatı verecek.

Bu durum ise Apple’ın bu muhteşem teknolojisini kullanabilmek için bir iPhone a ihtiyacınız olduğu hususunda Apple’ın size bir iPhone aldırma hedefine ulaşmasına katkı sağlayacaktır.

Daha ileriye dönük bakacak olursak, eğer Apple gerçekten de arttırılmış gerçeklik teknolojisi üzerinde çalışıyorsa, Siri, çok yakında sizin holografik asistanınız olabilir, Hem zaten sanal kişiler ile sohbet etmek isterseniz, cevaplarınızı yazılı değil sözlü olarak iletmek istersiniz değil mi?