I love using my hands and brain in a lot of projects. Currently I live and work in New York City, enthusiastic about Augmented and Virtual Reality technologies. With PandoraReality.com, we develop AR experiences for mobile devices and Hololens. We also develop VR experiences for Google Cardboard, Oculus, Gear VR, HTC Vive. Can’t wait to start playing on Magic Leap and Meta 2.
With KabaQ.io(Glimpse Group), we 3D scan food items and present them through augmented reality technology

April 19 2016
Augmented Reality

Arttırılmış gerçeklik teknolojisinde son gelişmeler

Silikon Vadisi’nde son dönemde yeni bir teknolojik yeniliğin gelişini, O teknoloji özelinde kurulan Venture Capital firmalarına bakarak, tahmin etmek mümkün. Arttırılmış gerçeklik teknolojisi Rothenberg ve Super Ventures firmalarının kurulması ile bu aşamaya gelmiş bulunuyor. Toplanan fonun miktarı az olsa bile, arttırılmış gerçeklik teknolojisini takip eden grupların bir araya gelip, teknolojinin geleceği hakkında bilgi verecek olması olumlu bir adım.

Arttırılmış gerçeklik teknolojisi neler sunuyor ?

Arttırılmış gerçeklik, gerçek Dünya ile CGI (bilgisayar aracılıyla yaratılan içeriğin) birlikte kullanımıyla çalışıyor. Arttırılmış gerçeklik gözlükleri sunduğu saydam yapısı sayesinde, gözümüzle gördüğümüz görüntü üzerine konulan CGI ile deneyim sağlarken, bugün bir çok arttırılmış gerçeklik projesi akıllı telefon veya tablet cihazların canlı kamera görüntüsü kullanarak çalışıyor.

Mobil arttırılmış gerçeklik için işlemci gücü

Mobil cıhazlarda sunulan arttırılmış gerçeklik uygulamalarının en büyük sorunu hala işlemci gücü. Yaratılan 3 boyutlu modellerin AR ile görüntülenmesi, son 2-3 yıl içerisinde gelişen akıllı telefonlar ile büyük ölçüde aşılmış ve kalite gözle görülür şekilde artmış olsa bile, arttırılmış gerçeklik teknolojisinin tam anlamıyla çalışması için önce kullandığımız cihazın çevremizde bulunan 3 boyutlu dünyayi mobil cihazımızın anlaması gerekiyor.

Bugün, birçok arttırılmış gerçeklik uygulaması, piyasada bulunan mobil cihazların derinlik sensörü olmadığından, genellikle bir hedef görsel üzerinde 3 boyutlu model gösteriyor. Mobil cihazlarımızın çevremizi derinlik ve 3 boyutlu olarak taranması için Intel Real Sense ve Google Project Tango derinlik sensörü olan kameralar üzerinde çalışıyor. Fakat taranan alan bilgisinin işenmesi şu anki işlemci gücü ile mümkün olmuyor. GeoCV işlemci sorununu, işleme operasyonunu buluta taşıyarak çözmeye çalışırken, değişik bir yaklaşım ise Gridraster tarafından üretilen çevredeki bilgisayarların işlemcilerinin kullanılması.

Gözlüklerde Görüntü Alanı

Arttırılmış gerçeklik gözlüklerinde yukarıda bahsettiğimiz gibi bir taraftan dışarıdaki dünyayi görmeye devam ederken, belli bir alanda üzerinde CGI görmemiz sağlanıyor. Teknoloji ilerlediğinde tüm görüş açımız için CGI kullanacağız fakat şu an piyasada bulunan gözlüklerde bu CGI alanı belli açılarda sağlanabiliyor. FOV (Field of View) olarak adlandırılan bu görüntü alanının şu an için dar olması, arttırılmış gerçeklik gözlüklerinin genel kullanıma geçmesi önünde en büyük etkenlerden biri.

The Meta 2 arttırılmış gerçeklik gözlüğüMicrosoft Hololens şu an için 60cm uzaklıkta 15 inç boyutunda bir alan üzerinde çalışıyor. Son dönemde piyasada ismini duyuran Meta ise Meta 2 modelinde 90 derece görüntü elde ettiğinden bahsediyor. Meta 2 yayınladığı demolar ile gerçekten büyük ses getirdi ve meraklıları için büyük bir heyecan yarattı. Meta 2nin tek göze çarpan sıkıntısı bilgisayara bağlı olmanız, Hololens gibi kendi işlemcisi olan bir gözlük değil yeni etkileşim alanınız olarak piyasaya çıkıyor. Tabiki önümüzdeki yıllarda taşınabilir bir hale geleceğinden şüphemiz yok. Meta 2 $950 fiyatı ile $3,000 Microsoft’s Hololens in en büyük rakibi konumunda.

 

 

 

Arttırılmış Gerçeklik teknolojisi Sanal Gerçekliği yenecek mi

Benim gibi arttırılmış gerçeklik teknolojisi ile kafayı bozmuş bir çok kişi gelecek yıllarda, AR ın VR karşısında galip geleceğinden emin. Sanal gerçeklik dünyasına bağlanıp orada geçireceğiniz limitli zamana karşı, bir güneş gözlüğü gibi günlük hayatınızda sürekli kullandığınız bir ürün ile tüm hayatınızı kolaylaştırabileceğinizi düşündüğümüzde, sonuç açık gözüküyorç

Digi-Capital tarafından yapılan tahminde 2020 itibariyle toplam AR pazarı $90 milar tahmin edilirken, VR $30 milyar olarak tahmin ediliyor.

You Might Also Like