I love using my hands and brain in a lot of projects. Currently I live and work in New York City, enthusiastic about Augmented and Virtual Reality technologies. With PandoraReality.com, we develop AR experiences for mobile devices and Hololens. We also develop VR experiences for Google Cardboard, Oculus, Gear VR, HTC Vive. Can’t wait to start playing on Magic Leap and Meta 2.
With KabaQ.io(Glimpse Group), we 3D scan food items and present them through augmented reality technology

February 13 2016
Virtual Reality

Gençler sanal gerçeklik istiyor

Sanal gerçeklik alanında bir süredir güvenilir ve gerekli verileri raporlayan GreenLight VR firması 29 Ocak tarihinde yayımladığı raporunda sanal gerçeklik teknolojisinin henüz yeterli algı seviyesinde olmadığından bahsetti. Sanal gerçekliğin günlük hayatımıza etkisini düşündüğümüzde çok da şaşılacak bir durum olmadığı aslında ortada. Bir çok sanal gerçeklik firması hızlı geri dönüş ve geniş kitlesi nedeniyle hala büyük ölçüde oyunlar üzerine yatırım yapıyor.

Raporda en çok ilgi çeken konu ise sanal gerçeklik ile ilgilenen büyük kesimi gençlerin oluşturması. 3000 kişi ile gerçekleştirilen araştırmada 2000 yılından sonra doğan(Z jenerasyonu) gençlerin yüzde 71 i kendileri veya ebeveyinleri aracılıyla sanal gerçeklik gözlüğü sahibi olmak istediğini belirtiyor. Yaş gruplarına göre farklılıklar katılımcıların sanal gerçeklik konusunda sahip olduğu bilgiler sorgulandığında daha açık olarak göze çarpıyor.

Sanal gerçeklik platformları ele alındığında raporda şu an için en çok öne çıkan 2 marka olan Sony(PlayStation VR) ve Samsung (Gear VR) arasında bir seçim yapmaları istenmiş. (PlayStation VR ın şu an hayatımızda bir yeri olmamaması nedeniyle raporda bir çok katılımcının mevcut PlayStation 4 platformunu düşünmüş olabileceğini gerçeğini bir yana bırakırsak). Sonuç olarak Sony isim olarak daha çok duyulmuş olsa da katılımcıların çoğu VR konusunda Samsung un daha başarılı olacağı düşünüyor. Ek olarak 50-70 yaşları arası kullanıcıların yüzde 30 unun gezme-deneyimleme uygulamalarıyla ilgilendiği göze çarpan diğer bir ayrıntı. Ebeveyinlerin beklendiği üzere çocuklarının fazla zaman geçirebileceklerinden ve asosyal olacakları yönünde düşünceleri bulunuyor.

Sanal gerçeklik uygulamlarını test ederek ve konferanslara katılarak teknolojinin günlük hayatımızda nereye gittiğini anlamak için yeterli olmaya biliyor – bu noktada pazar araştırmaları hala gelişmekte olan pazar için mutlaka değerlendirilmesi gereken bir araç. Umarım araştırma sonuçları daha fazla yazılım geliştirici ve yatırımcıyı sanal gerçeklik pazarına çekmeye yardımcı olur.