I love using my hands and brain in a lot of projects. Currently I live and work in New York City, enthusiastic about Augmented and Virtual Reality technologies. With PandoraReality.com, we develop AR experiences for mobile devices and Hololens. We also develop VR experiences for Google Cardboard, Oculus, Gear VR, HTC Vive. Can’t wait to start playing on Magic Leap and Meta 2.
With KabaQ.io(Glimpse Group), we 3D scan food items and present them through augmented reality technology

July 10 2017
Augmented Reality/Virtual Reality

Pazarlama için 360 Video, Sanal Gerçeklik ve Arttırılmış Gerçeklik

Sanal gerçeklik teknolojisi, dikkat dağıtıcı başka bir unsur olmadan, kullanıcıların, bir marka ya da ürün ile bütünleşmesini yepyeni bir seviyeye çıkarmaktadır. Bu seviyede, pazarlamacılar nasıl bir yol izleyecekleri konusunda büyük güçlük çekmektedir. Bu başlangıç seviyesi ise pazarlama standartlarından yoksundur ve pazarlamacılar için kolay çözümler yoktur. Hatta daha da ileriye giderek, Sanal Gerçeklik teknolojisinin tam olarak neden teşkil olduğunun üzerinde hemfikir olunmamıştır. Bu yüzden, markanız ya da müşterileriniz için Sanal Gerçekliğin sunduğu fırsatları keşfederken, kendinize sormaktan korktuğunuz soruların cevaplarını aşağıda sizlerle paylaşıyorum:

360 video, sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik arasındaki fark nedir?

Sanal Gerçeklik gözlüğü ile izlediğiniz her video sanal gerçeklik değildir. Maalesef “Sanal Gerçeklik” tabiri günümüzde herkesin rastgele kullanmaktan keyif aldığı bir durum haline gelmiştir. Fakat gerçekte ise, Sanal Gerçeklik teknolojisi, sizleri oturma odanızdan ya da çalışma ofisinizden alarak, etkileşim içine girebileceğiniz ve dolaşabileceğiniz, bilgisayar ürünü sanal bir dünyaya götürür.

Youtube ve Facebook’un desteklediği 360 – derece dönen videolar ise Sanal Gerçeklik teknolojisi değildir. Bu tip videolar, kendi kamerasının etrafındaki tüm görüntüyü çekerek, balta girmemiş bir ormanda ya da bir konser sahnesinde olduğunuz duygusunu yaşatır. 360 teknolojisi size, standart videonun imkan tanımadığı şekilde etrafa bakabilmenize imkan tanırken, Sanal Gerçeklik teknolojisinin sunduğu seviyedeki etkileşimi sağlayamaz.

Pokemon Go’nun ortaya çıkmasıyla, Arttırılmış Gerçeklik teknolojisinin de bu yıl oldukça dikkatleri üzerine topladığı aşikar. Bu teknoloji ise görsel objeleri, dünya görüşünüze yansıtmakta kullanılmaktadır.

Markamı neden Sanal Gerçeklik teknolojisi ile tanıştırmalıyım?

Sanal Gerçeklik gözlüğünü taktığınız zaman, dış dünya ile bağınız tamamen kesilir, böylelikle dikkatinizi dağıtacak hiçbir unsur kalmaz. Ayrica, sizlere, hayatınızda belki asla tecrübe edemeyeceğiniz, mekanlara ve davetlere girebilme imkanı verebilir. Bu yolla, uzaktaki müşterileriniz ile markanız arasında daha derin bir iletişim kurulmasına yardımcı olur.

Bunu söylemek için erken de olsa, Sanal Gerçeklik yatırım gelirinizi arttırabilir. Greenlight VR araştırma şirketi tarafından yapılan bir araştırmada, katılımcıların %53’ü Sanal Gerçeklik teknolojisini kullanan bir markanın ürünlerini, bu teknolojiyi kullanmayan markaya tercih edeceklerini ifade etti.

Sanal Gerçeklik teknolojisi, markam için doğru bir seçim olur mu?

Sanal Gerçeklik teknolojisi bazı endüstriler için daha kullanılabilir olmaktadır. Film ve bilgisayar oyunu gibi eğlence sektöründe faaliyet gösteren şirketler, bu teknolojiden en açık şekilde fayda sağlayan endüstrisidir.

Sanal Gerçeklik teknolojisinin, turizm sektöründeki pazarlama yönetmlerini de değiştirmesi beklenmektedir. Örneğin, Marriott Otelleri, geçtiğimiz yıl kendi belirlediği çeşitli lokasyonlardaki otellerinde “VRoom Service” hizmetini başlatarak, daha önce çeşitli seyahat deneyimlerinin içine yüklendiği Samsung Gear Sanal Gerçeklik gözlüklerini misafirlerine sunmaktadır.

Otomobil üreticileri içinse, Sanal Gerçeklik teknolojisi test sürüşlerini başka bir boyuta taşıyabilir. Mesela, Toyota, yeni modeli Prius Prime’ı, müşterilerinin kullanımına sunarak yeni ve fütüristik bir Sanal Gerçeklik tecrübesi ile devrim yaratmıştır.

Ancak, Hulu şirketi, satış departmanı müdürü Peter Naylor, özellikle 18 ila 34 yaş arası bir demografik kitleyi hedef alan herhangi bir markanın ve özellikle inovasyon ile ön plana çıkmak isteyen markaların, Sanal Gerçeklik teknolojisini ciddiyetle düşünmesi gerektiğini belirtti.

Nereden Başlamalıyım?

Sanal Gerçeklik teknolojisine bulaşmadan önce, içerik bakımından hazır bir pazarlama stratejinizin olması çok önemlidir. 360 videoları, Sanal Gerçeklik teknolojisine harika bir başlangıç olabilirler. Birçok kullanıcı için sanal gerçeklik teknolojisi ile tanışmanın ilk yolu olarak kabul edilebilir çünkü 360 videoları, sanal gerçeklik tecrübesine benzer bir tecrübe için sadece ucuz bir cardboard’a ihtiyaç duyar.

Pazarlamacılar için fırsatlar nelerdir?

Sanal Gerçeklik teknolojisinin pazarlanmasını belirleyen standart bir reklamcılığın olmamasıyla birlikte kesin bir nokta vardır, bu noktayı Raciti şu sözlerle açıklıyor: “İnsanlara sanal olarak o mekanda bulunduklarını ve etrafta dolaşabildikleri hissini vermek zorundasınız, bu tecrübeyi karşı tarafa yaşattığınız sürece başarılı olursunuz”

Reklamcılar bir içerik parçasını ortaklaşa geliştirme veya sponsor etme imkânı bulacaklardır.Ürün yerleştirme üzerinde konuşulan konulardan bir tanesidir

Geleneksel reklamcılık çeşitleri, Sanal Gerçeklik teknolojisin pazarlamsında bir norm olarak yer edinmeyecekse bile, bu bazı yayıncıların bunu denemeyeceği anlamına gelmemektedir. Gannett, bu ay başında “VRTually There” adlı haftalık bir Sanal Gerçeklik show’unu yayın hayatına kazandırdı. Söz konusu show, markalara “cubemerical” adında bir birim sunarak, reklamı yapılan içeriği, izleyicinin bulunduğu mekanın duvarlarına yansıtarak, izleyiciyi reklamla tamamen bütünleştirecek. Toyota, cubemerical için show’un ilk iki bölümüne finansman sağlıyor. Reklam birimi show’un birinci ve ikinci bölümleri arasında 15 saniye süre ile yayınlanacak.

Elbette ki markalar, kendi Sanal Gerçeklik tecrübelerini yaratabilirler. Örneğin bir marka, Hulu’nun piyasaya süreceği Live Nation Sanal Gerçeklik konser tecrübesine sponsor olmayı düşünebilir.

Maliyeti ne olacak?

Sanal Gerçeklik içeriği üretmenin maliyeti, kaliteye ve tecrübeye bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ancak, Raciti’nin tahminine göre, 360 dereceli bir video içeriğinin hazırlanmasının bedeli $150,000 dolardan başlarken, bazılarının ise $1 milyon doları bulacağı yönünde. Kullanıcı ile daha interaktif bir tecrübe sağlayacak uygulamalar ise $500,000 dolardan başlayacağını belirtti.

Tüm bu yüksek fiyatlara rağmen, HuffPost RYOT CEO’su Bryn Mooser, Sanal Gerçeklik teknolojisini kullanan kameraların fiyatları düştükçe, insanların daha fazla bu teknolojiye yöneleceğini ve Sanal Gerçeklik içerikli uygulamaların maliyetinin oldukça düşeceğinin altını çizdi.

Sanal Gerçeklik işi ne kadar büyük?

Araştırma şirketi IHS’ye göre, Sanal Gerçek teknolojisi donanımlarının satışlarının, akıllı telefonlarla çalışan gözlükler de dahil olmak üzere, 1.64 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Sanal Gerçeklik gözlüklerinin 2015 yılında 4 milyon ve 2020 yılında 81 milyona dolara yükseleceği ve tüketici harcamasının bu teknoloji için aynı yılda 3.3 milyar doları bulması bekleniyor.

Sanal Gerçeklik Cihazlarının Çeşitleri Nelerdir?

Piyasada şu an için iki tip sanal gerçeklik cihazı vardır; kendi ekranları olan Sanal Gerçeklik gözlükleri ve akıllı telefonları cihaz olarak kullanan uygulamalar. Piyasada bulunan cihazların çoğu bu teknolojiye ilk adımı atan markalar için dizayn edilmiştir. Mesela Facebook’un Oculus Rift ve HTC’nin Vive’nin $600 dolardan $800 dolara kadar maliyeti vardır.

Ancak Sony’nin bu ay başında 399 Dolara, PlayStation Sanal Gerçeklik setinin piyasaya sürmesi ve Google’ın Daydream View’in 79 dolar fiyat ile piyasaya çıkması, kitlelerin bu teknolojiye daha kolay ulaşabilmesine imkan tanıyacaktır.

Galaxy akıllı telefonlara uyan, 99 Dolarlık Samsung Gear gibi daha makul fiyatlı cihazlar da vardır ve bu cihazlar tıpkı Google Cardboard gibi tek kullanımlık kutulara sahiptir.

Reklamcıların Sanal Gerçeklik teknolojisi ile ilgili en sık yaptıkları hatalar nelerdir?

TV’de ya da dijital ortamda yaptığınız şeyi, doğrudan olarak Sanal Gerçeklik teknolojisine uygulayamazsınız.

Ayrıca, doğru üreticileri ve ürün geliştiricileri bulmakta çok önemlidir. Kötü bir şekilde geliştirilen ve ortaya konan bir Sanal Gerçeklik ürünü, insanları bu teknolojiden soğutmakla kalmaz aynı zamanda uygulamayı kullanırken midenizin bulanmasına da yol açabilir.

Global alanda Bayer, GE, PepsiCo gibi firmalarla çalışan Türk sermayeli Pandora Reality Türkiye pazarında arttırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik projeleri üzerine çalışmaktadır.

Sanal Gerçeklik teknolojisi kaç kişiye ulaştı?

Malesef bunu şu an için hesaplayabileceğimiz standart bir ölçme yönetmi yok. Bu teknolojiyi test eden pazarlamacıların çoğu, yaratılarının birçok kişiye ulaşmalarını beklemek yerine, ürünlerinin içeriği ve mevcut kullanıcı tecrübelerini iyileştirmeye odaklanmış durumdalardır fakat bu durum Sanal Gerçeklik teknolojisinin takipçileri olmadığı anlamına gelmiyor. Örneğin Sanal Gerçeklik endüstrisi ile alakalı yapılan bu ay ki bir toplantıda: Pepsi’nin Mountain Dew Sanal Gerçeklik tecrübesini Toronto’da gerçekleşen NBA All Star maçı ile bir araya getirmesi, 150 milyon kişinin bu teknolojiyi tanımasına imkan sağlamıştır.

Sanal Gerçeklik Teknolojisinin Geleceği Ne Durumda?

Sanal Gerçeklik teknolojisinde atılacak bir sonraki adım bu tecrübeyi sonuna kadar tamamen yaşamak olacaktır. Sanal Gerçeklik gözlüklerini kullananlar, sadece arkalarına yaslanıp, etraflarında olan biteni pasif bir şekilde izleyerek değil, gördüklerini yaratarak, kontrol edebilecekler.

You Might Also Like