I love using my hands and brain in a lot of projects. Currently I live and work in New York City, enthusiastic about Augmented and Virtual Reality technologies. With PandoraReality.com, we develop AR experiences for mobile devices and Hololens. We also develop VR experiences for Google Cardboard, Oculus, Gear VR, HTC Vive. Can’t wait to start playing on Magic Leap and Meta 2.
With KabaQ.io(Glimpse Group), we 3D scan food items and present them through augmented reality technology

April 22 2016
Virtual Reality

Sanal Gerçeklik Teknolojisini Kullanabileceğiniz 9 alan

Sanal gerçeklik teknolojisi sadece oyun tutkunları için değil, hayatın tüm alanlarında, herkes için çözümler sunmayı hedefliyor.

Herkes birgün sanal gerçeklik gözlüğüne sahip olacak diyerek yazıma başlamak istiyorum. Son teknolojiyi akıllı telefonunuzdaki Candy Crush ile takip ediyor olmanız bahane değil. Farkına bile varmadan, akıllı telefonlarda yaşanan dönüşüme benzer bir şekilde, sanal gerçeklik önümüzdeki 8-10 sene içerisinde, gündelik hayatımızda sunacağı kolaylıklar sayesinde, herkesin kullandığı bir teknoloji haline gelecek.

Aşağıda sanal gerçeklik teknolojisini bugün deneyerek, neler yapabileceğimize göz atalım.

 

Sanal Gerçeklik ile 360 Derece Video

Youtube geçtiğimiz sene içerisinde 360 derece video desteğini kullanıcılara sundu. Youtube uygulamasını açtıktan sonra#360Video ile arama yapın,  tuşuna bastıktan sonra telefonunuzu Google Cardboard veya benzeri bir sanal gerçeklik gözlüğüne takarak kullanmaya başlayın. Etrafa bakın ve 360 derece kayıt edilmiş video içerisinde, sanki oradaymış gibi videonun keyfini çıkartın. Ne kadar büyüleyici bir deneyim olduğunu anlamak için bu gözlükleri denemeniz şart.

Gelecek 6 ay içerisinde canlı 360 video yayınları ile, sevdiğiniz sanatçıların konserlerini sahne üzerinden veya tuttuğunuz takımın maçlarını stadyum atmosferinde en ön koltuktan canlı olarak izleyebileceksiniz.

Gezelim

Gezmek istediğiniz bir çok yer var fakat işi bırakıp bir türlü zaman bulamıyor musunuz? Veya her yıl kullanabileceğiniz bir yurt dışı gezinizde nereye gitmek istediğinize karar veremiyor musunuz? Google Street View uygulamasını indirin ve Dünyanın herhangi bir yerine ışınlanın sokaklarda dolaşmaya başlayın.

Emlak Satışı

Yakın zamanda bir ev bulma sürecine girdiyseniz, bildiğiniz gibi internet üzerinde fotoğraflarına bakıp dolaştığınız 20 dairenin sadece 2-3 tanesi gerçekten istediğiniz standartlarda oluyor. 20 daireyi dolaşırken kaybettiğiniz zaman sanal gerçeklik teknolojisiyle önlenebilir.

Sanal gerçeklik teknolojisi hem bitmiş binalar hem de henüz inşaat halinde olan daireleri satın alacak kişiler için çözümler sunuyor. Emlak ofisine gittiğinizde veya kendi koltuğunuzda otururken sanal gerçeklik gözlüğünüzü takıp, potansiyel 20 daire içerisinde gezebilir ve seçenekleri 5 e indirebilirsiniz. Bu konu hakkında www.arpandora.com adresinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sosyal Yardım Kampanyaları

Suriyeli göçmenlerin Yunanistan’a geçişleri süresince neler yaşadığını sanki ordaymiş gibi hissetmek, gerçekten izlediğiniz geleneksel videolardan çok daha çarpıcı. RYOT bu konuda yaptığı çalışmalarla yardım kampanyalarına ayrı bir bakış açısı getiriyor ve yardım gecelerinde insanların yardım ettikleri kişilerin nasıl bir süreçten geçtiklerini çarpıcı şekilde görmelerine yardımcı oluyor.

 

Sosyal Ağlar

Facebook, Twitter, Instagram, Periscope, snapchat gibi hergün hayatımıza yeni eklenen sosyal ağlara, sanal gerçeklik kanadından da yeni oluşumlar ekleniyor. Altspace ve VRChat gibi firmalar gerçekten içinde yaşanabilir sanal sosyal dünyalar oluşturdu bile. Sanal gerçeklik gözlüğünüzü takarak arkadaşlarınızla buluşabilir, iş toplantıları yapabilir veya bir konser düzenleyebilirsiniz.

Eğitim

Öğretmenlerin tabletleriyle, öğrencilerin sanal gerçeklik gözlükleriyle gördükleri görüntüleri kontol ettiğini ve öğrencilerin bir tarih dersini gerçekten, olayın geçtiği zamanda, hikaye olarak dinlediğini hayal edin. Bu gerçekçi deneyim hem derse olan ilgiyi arttıracak hemde öğrencilerin olayları çok daha iyi kavramasını sağlayacak.

 

Spor Deneyimleri

Sevdiğiniz futbol takımının kalesinde olduğunuzu düşünün, etrafınıza bakıyorsunuz ve boş stadı inceliyorsunuz. En sevdiğiniz oyuncu penaltı noktasına doğru koşar adımlarla yaklaşıyor ve topa vuruyor, üzerinize doğru gelen topu yakalamak için ellerinizi kullanacaksınız. Hayal gibi mi geliyor? Madison Square Garden da Rangers Hokey Takımı için yaratılan deneyime aşağıda göz atın.

 

İç Mimari – Mobilya Seçimi

Evinizin mobilyalarını değiştirmeyi planlıyorsunuz, mobilyaların duvar rengi, halı rengi veya mobilyaların birbiriyle nasıl duracağını artık sanal gerçeklik teknolojisi ile görebileceksiniz. Evinizin kat planını sisteme yükledikten sonra ellerinizi kullanarak, önce duvar, halı gibi detaylara karar verebilir, sonrasında istediğiniz mobilyaları yerleştirmeye başlayabilirsiniz.

İşi şansa bırakmayıp profesyonel bir iç mimar ile çalışmaya başladıysanız bile her zaman sonuç istediğiniz gibi olmayabilir. Bu durumları önlemek için Arpandora olarak, sanal gerçeklik teknolojisini kullanarak, iç mimarınızın tasarımını sanal gerçekliğe taşıyarak, size nasıl gözükeceği hakkında bilgi veriyoruz.

 

 

Evde Spor

Evde spor yapmak gerçekten çok sıkıcı olabiliyor, Ebove bu konuya el atmış durumda. Evinizde duvara karşı bisikletinizi çevirmekten sıkıldıysanız, sanal gerçeklik ile Fransa Bisiklet Turuna katılabilir veya dağlarda dolaşabilirsiniz