I love using my hands and brain in a lot of projects. Currently I live and work in New York City, enthusiastic about Augmented and Virtual Reality technologies. With PandoraReality.com, we develop AR experiences for mobile devices and Hololens. We also develop VR experiences for Google Cardboard, Oculus, Gear VR, HTC Vive. Can’t wait to start playing on Magic Leap and Meta 2.
With KabaQ.io(Glimpse Group), we 3D scan food items and present them through augmented reality technology

February 19 2017
Augmented Reality/Virtual Reality

Sanal Gerçeklik ve Arttırılmış Gerçeklik Uygulama Geliştirme Maliyeti Nedir?

Sanal ve arttırılmış gerçeklik uygulamaları, geleceğin teknolojisine yön verecek. Bu bağlamda Sanal ve arttırılmış gerçeklik pazarında büyük bir patlama yaşanacağını umuyoruz. Uzun zamandır beklenen Oculus Rift, HTC Vive ve Gear VR gibi sanal gerçeklik gözlüklerinin, tüketiciler ile buluştuğu ve Google Cardboard gibi eski ürünlerin hala geçerliliğini koruduğu 2017 yılı bu sektör için çok önem taşıyan bir dönem olacak.
Sanal ve arttırılmış gerçeklik teknolojisine yakından baktığımız zaman, inşaat, pazarlama, sağlık sektöründen, eğitim, askeri ve mimarlık gibi bir çok alana son derece başarılı bir şekilde entegre edilebileceğini görebiliyoruz.
Markaların sağladıkları hizmet ve ürünleri, sanal ve arttırılmış gerçeklik teknolojilerini kullanarak anlatması çok etkili bir pazarlama yöntemi olarak gözüküyor fakat 2016 yılında, teknolojinin sunduğu olanaklardan bir çok marka faydalanmadı.
Piyasa hala daha, pazara damgasını vuracak uyguların geliştirilmesini bekliyor. Geriye kalan şey ise, girişimciler ve markaların bu eşsiz fırsatı akıllıca değerlendirip, sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik alanlarında lider olmak.
Aklınıza “İyi ama sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik ile geliştirilecek projelerin bütçesi ne kadar olur?” sorusunun geldiğinden eminiz. Aşağıda sizin için özel olarak hazırladığımız taslağın, uygulamayı hayata geçirmeye çalıştığınız süre boyunca karşılaşacağınız temel basamakları tanımanızda ve bu işin yaklaşık maliyeti konusunda size ışık tutacağına inanıyoruz.
Fiyatlandırma öncesinde yazımızı okuyarak piyasada geliştirilmekte olan uygulamalar hakkında ön bilgi edinebilirsiniz.

2014 yılından beri Türkiye ve ABD pazarında sanal ve arttırılmış gerçeklik sektörünün öncülerinden biri olarak ekibimiz, pazarlama departmanları için eğitim, danışmanlık, fikir olgunlaştırma ve fikir üretme üzerine de hizmet vermektedir.

Sanal ve Arttırılmış gerçeklik uygulamaları geliştirme fiyatlandırması

Proje fikri ve kullanılacak platform’a(Mobil telefon, tablet, Google cardboard, Google Daydream, Samsung Gear VR, Oculus, HTC Vive, Hololens, vb) karar verildikten sonra fiyatlandırmaya etki eden 2 madde, içerik ve yazılım fonksiyonlarıdır.
Tasarlanacak uygulamanın zorluğuna göre, tasarı süresi 1 aydan birkaç yıla kadar farklılık göstermektedir. Aşağıda bulabileceğiniz örnek projeler, en basitinden en komplike Sanal ve arttırılmış gerçeklik teknolojisinin, tasarımı için ihtiyaç duyulan süre hakkında fikir verecektir.
Sanal Gerçeklik uygulamaları, Gear VR, Google Cardboard, HTC Vive ve Oculus Rift gibi çeşitli platformlar için tasarlanır. Arttırılmış gerçeklik uygulamaları, mobil telefon, tabletler henüz geliştirici ürünü konumunda bulunan Microsoft Hololens, 2017 ilk çeyreğinde tanıtılacak Meta2 arttırılmış gerçeklik gözlüğü ve yakın zamanda ismini çok da duymaya başlayacağımız Magic Leap platformları için tasarlanır.
Pandora Reality üzerinde çalıştığı her projesi için bir Proje Müdürü (PM) görevlendirmektedir. PM’nin görevi ise projenin başarılı bir şekilde amacına ulaşması için gerekli zaman ve kaynakların hesabını tutmaktadır.

Sanal Gerçeklik Tasarım Fiyatlandırması

Sabit fiyatlandırma ya da zaman ve 3D model üzerinden fiyatlandırma. Her iki fiyatlandırma şeklinin hem avantajları hem de dezavantajları bulunmaktadır.
• Sabit Fiyat seçeneği, kısa sürede yapılacak, gereksinimleri belli ve değişmeyeceği düşünülen projeler tercih edilir. Sabit Fiyatlandırma ile siparişi verilen Sanal ve arttırılmış gerçeklik uygulamasının başarılı olabilmesi için, detaylı bir proje dokümantasyonunun hazırlanıp, tasarımcıya sunulması gerekmektedir.

• Eğer geliştirilecek proje uzun dönemli ve süreç içerisinde değişiklik ön görülüyorsa, bu durumda Zaman ve 3D model üzerinden fiyatlandırma daha akıllıca bir seçim olacaktır. Bu tür fiyatlandırmayı seçen müşterilerin, uygulama projesi devam ederken, değişiklikler yaptırma imkanı bulurken, uygulamaya yeni özellikler ekletebilecek ya da var olanı değiştirme imkanı bulacaktır. İşte bu yüzden, Müşteri ile tasarlayan şirket arasındaki iletişim, ortaya konan uygulamanın başarılı olması için büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı bir iletişim, Sanal ve arttırılmış gerçeklik uygulamalarının tasarı sürecinde ayrı bir öneme sahiptir. Zaman ve 3D model üzerinden fiyatlandırma yöntemi, ortaya en kaliteli uygulama ve ürünlerin çıkmasına imkan tanır.

Tasarı sürecindeki her türlü değişiklik, tasarımcının, fazladan saatlerce, hatta günlerce kodlama yapması gerekebilir, bu tür durumlarda, ödeme şirketin güncel fiyatlandırması üzerinden yapılır.

1. Organizasyonlar ve toplantılarda etkileşimi arttıracak ufak çaplı Sanal ve arttırılmış gerçeklik uygulaması $4.000 ile $8.000
2. Markaların Pazarlama ve markalaştırma alanında kullanabilecekleri arttırılmış gerçeklik uygulamaları $5.000 ile $12.000
3. Sanal gerçeklik teknolojisini kullanan 360 Video oynatıcı uygulama $5.000 ile $15.000
4. Mobilya markaları ve benzer katalog ürünlerinin arttırılmış gerçeklik teknolojisi ile gösterilmesi $10.000 ile $50.000
5. İnşaat Projeleri için Sanal gerçeklik uygulamaları www.arvrforrealestate.com – $10.000 ile $100.000;
6. Belli bir mekan, spor merkezi, kongre merkezi gibi alanlar için Pokemon Go tarzı, lokasyon bazlı oyunlaştırma ve etkileşim uygulamaları $20.000 ile $200.000;

Fiyatların yaklaşık olduğunu ve istediğiniz özelliklere göre değişkenlik gösterebileceğini lütfen unutmayın.
Sanal ve arttırılmış gerçeklik uygulamaları, deneyim tasarımı, içerik oluşturma ve işlemci kullanımı açısından mobil uygulamaları geliştirme süreçlerinden farklıdır. Sanal ve arttırılmış gerçeklik alanında proje geliştirmeyi düşünüyorsanız, çalıştığınız mevcut çözüm ortağınız ile çalışmak yerine, bu yeni teknolojileri geliştiren firmalarla çalışmak büyük avantaj sağlayacaktır.

Üretim Sonrası Süreç

Üretim sonrası süreç, uygulamanın bakımı ya da daha fazla özellik eklenerek geliştirmesi ile ilgilenir. Üretim sonrasında yapılacak bakım ve bu bakımın faaliyeti tamamen çalıştığınız şirket ile alakalıdır.
Pandora Reality bu anlamda şirketimiz, geliştirdiği ürün ve uygulamalar için 6 aylık bir garanti sunar. Ürünü teslimimizden sonraki ilk altı ay içinde yazılım ile alakalı yaşanan hata ya da sorunları ücret almadan derhal düzeltiyoruz. Eğer müşterilerimiz, Sanal Gerçeklik uygulamalarına yeni özellikler eklemek ya da hali hazırda bulunan özellikleri değiştirmek isterlerse, bu yeni bir işlem olarak kabul edilecek ve süreç baştan itibaren başlayacaktır. Bu tip işlemler, şirketimizin belirlemiş olduğu saat bazında ücretlendirmeye tabidir.
Üretim sonrası bakım: Garanti süresi boyunca ücretlendirme yapılamayacaktır. Garanti süresinden sonra ise saatlik $25 ile $50 ABD doları arasında ücretlendirme yapılır.
Sanal ve Arttırılmış Gerçeklik uygulamaları filmlerin çok ötesine geçerek büyük yol kat etmiş bir teknolojidir. Sanal ve Arttırılmış Gerçeklik teknolojilerinin, doğru yazılımlar ile şirketlerinize ne kadar büyük faydalar sağlayacakları konusunda sizlerle samimi fikirlerimizi paylaşmıştık. Aklınızdaki soru ve projeleriniz için lütfen bizimle irtibata geçin. info@pandorareality.com