I love using my hands and brain in a lot of projects. Currently I live and work in New York City, enthusiastic about Augmented and Virtual Reality technologies. With PandoraReality.com, we develop AR experiences for mobile devices and Hololens. We also develop VR experiences for Google Cardboard, Oculus, Gear VR, HTC Vive. Can’t wait to start playing on Magic Leap and Meta 2.
With KabaQ.io(Glimpse Group), we 3D scan food items and present them through augmented reality technology

May 04 2016
Augmented Reality/Virtual Reality

Sanal Gerçeklik (VR) tahmin etmediğiniz alanlarda kullanımı

Sanal Gerçeklik (VR) gün geçtikçe daha popüler hale gelmektedir, sayısız farklı pazar yakın gelecekte, farklı VR uygulamalarına sahip olacak.

Bugün, VR için yazılım geliştirilen birçok firma, ticari olarak en hızlı dönüşü gördükleri alan olan, oyun ve eğlence sektörüne yöneliyor. Diğer alanlarda VR’ye yatırım yapmaya başlamış pek çok şirket onlar için nasıl gelir sağlayacağını bilmeden bu heyecan verici yeni teknoloji için büyük bahislere girmektedirler. VR yi dogru kullanmayı başaran firmalar, önümüzdeki senelerde gelecek yeni teknoloji devriminde başarıyı yakalayan firmalar olacak.

Bu kapsamda bugün kendi alanlarında VR atılımları yapan endüstri ve sektörleri inceleyeceğiz. Bina denetim, iç mimari, çevrimiçi kumar, fitness ve diğer pazarlar müşterilerine sanal gerçekliğin faydalarını tanıtmak için sıraya girmektedirler.

Sanal gerçekliğin Tasarım alaninda kullanımı

İç mimarlar ve mimarlar mevcut VR teknolojisinden çeşitli şekillerde yararlanmaktadırlar. Bu endüstriler dijital planlarını müşterilere tanıtmak için VR’ı kullanmaktadırlar ve bu da tasarımları tayin etme ve onaylama şeklimizi geri dönülemez bir biçimde değiştirmektedir. Hatta tanınmış 3D sanat tasarımcısı Olivier Demangle Dezeen Magazine’e teknolojisinin tasarımcıları “sihirbazlara” dönüştüreceğini ve “bir tanrı gibi etraflarındaki dünyayı değiştirebileceklerini söylemiştir”.

Decorilla da bu türde bir iç dekorasyon şirketi olarak, hazirlanan tasarim hayata gecirilmeden önce müşterilerin yeni tasarlanmış odalarına girmelerini sağlamak için VR kullanmaktadır. Sonuç olarak, müşteriler satın alımları ve tasarım kararlarıyla ilgili daha fazla bilgi ve güven edinmiş olurlar. Sanal gerçeklik teknolojisini kullanmak müşterilerin hem tasarımları içinde yaşamalarını sağlar hem de alanlarıyla ilgili hızlı değişiklikler yapabilmelerine yardımcı olurlar, aynı zamanda tasarımcılar da son ürünü daha iyi gözlerinde canlandırabilirler.

Sanal gerçekliğin mahkemelerde delil olarak sunulması

Yasal sektör VR teknolojisinin fırsatlarından yararlanma olasılığı en az olan sektörlerden biri gibi gelse de, aslında durum böyle değil. Donan, üçüncü nesil bir mühendislik şirketi, çökme gibi bir vaka ortaya çıktığında binaların geniş kapsamlı görünümünü sağlamak için VR teknolojisinden yararlanmaktadır.

Şirket olay yerinde 3D görüntü veya 360 derece kayıt yaratmak için VR teknolojisini kullanmaktadır. Bu kayıt ve görüntüler geleneksel medyaların mümkün kılmadığı detaylı adli delil sağlamak adına mahkemelere sunulabilirler. 

Donan aynı zamanda robot teknolojisini kullanarak hasarlı binaların tetkiklerini gerçekleştireceklerinde insanları tehlikeye atmaz. 2015 Temmuz ayında, Donan Scio Surveyor 7’ı kullanmıştır. Bu iRobot tarafından yaratılmış askeri sınıf Packbot’dur ve amacı Louisville itfaiye teşkilatına şehrin tarihi Whiskey Row’unu tahrip eden yangının tahkikatında yardım etmektir. Bu şehrin vakit ve nakit tasarrufu yapmasını sağlamış ve itfaiyecilerin de daha fazla güvenliğe sahip olmasını sağlamıştır.

Sanal gerçeklik ile kumar oyunları

Çevrimiçi kumar genellikle kumar bağımlılığına sahip bireylerin antisosyal bir biçimde vakit geçirme şekilleri olarak görülmektedir. Ancak oldukça kazançlı bir pazardır. Şu anda global çevrimiçi kumar pazarı $37 milyar değerindedir ve 2020’ye kadar her yıl %11 oranında büyümesi beklenmektedir.

Bu göz önüne alındığında, çevrimiçi kumar platformlarının bu deneyimi olabildiğince cazip hale getirmesi şaşırtıcı gelmemektedir, bu şekilde gelirlerini oldukça yüksek oranda artırmaktadırlar. SlotsMillion sitesine girin, burası kullanıcılarına evlerinin rahatlığı içerisinde daha gerçekçi bir kumarhane deneyimi yaşama fırsatı veren bir kumar platformudur.

Oyuncular yalnızca VR gözlüklerini takarlar ve kendilerini etraflarını saran, sanal bir kumarhanede bulurlar. Bu şekilde diğer çevrimiçi kumarbazları görmek ve onlarla etkileşim kurmak da mümkün olur, böylece geleneksel çevrimiçi kumar platformlarına göre daha iyi bir deneyim sağlanır.

Sanal gerçekliğin Fitness amacı ile kullanımı

Daha rahat ve daha az kalabalık olan yerlerde sanal ter atma fırsatı ortaya çıktığından artık spor salonları geri plana itilmektedir. Dijital fitness (örneğin Nike+, endomondo ve benzeri gibi egzersiz uygulamaları) dünya çapında popülerlik kazanmıştır. Hatta 2014 Ocak ayında 46 milyon kişi yalnızca Amerika’da fitness veya sağlık uygulamalarını kullanmışlardır. VR teknolojilerini bunlarla birleştirmek egzersiz bakımından internet devriminin sonraki adım olarak görülüyor.

Icaros egzersiz ve VR teknolojisini bir araya getiren bir Alman şirkettir. Egzersiz makinesiyle VR başlığını birleştirerek, Icaros, fitness meraklılarına bir uçuş deneyimi yaşadıkları sırada bedenleriyle de egzersiz yapma fırsatı sunar. VR başlığı aracılığıyla uçuş deneyimi yaşamak ve makineden en iyi sonuçları elde edebilmek adına, kullanıcıların kütle merkezlerini dengelemeleri gerekmektedir.

Sanal gerçekligin Sağlık alanında kullanımı

Kişisel fitness’a yönelik olmasının yanı sıra, VR aynı zamanda sağlıklı hayatlar sürmeye çalışan insanlara da yardımcı olmaktadır. Houston Üniversitesi Graduate College of Social Work araştırmacıları, zararlı madde bağımlılığı konusunda insanların direnmesine yardımcı olabilecek bir VR simülasyonu için çalışmalar yapmaktadırlar. Hastalar sanal bir partiden geçerler ve yoğun krizler yaşadıklarında terapistlerle iletişim kurarak klinisyenin bu zor noktalarla başa çıkmasına yardımcı olacak araçları sağlamasına yardımcı olacak bilgiyi vermiş olur.

Sanal gerçeklik terapileri aynı zamanda hastaların fobilerini tedavi etmeye yardım etmek için kullanılabilir, bu durumlarda VR değerlendirmeleri doktorların MRI taramalarıyla birlikte bir tanıda bulunmalarına yardımcı olur, invazif ameliyatlara veya tetkiklere gerek kalmaz.

Bunlar tabii ki rekabet sınırını ve müşterilere sunduklarını genişletme yolunda olan VR teknolojisinin sağlandığı tüm sektörler değildir. Zaman içerisinde uçuş filmlerinin yerini uçuş sanal gerçekliği alacak; çevrimiçi alışveriş ve e-ticaret VR’ı içeren bir hale gelecek ve bu şekilde daha kapsamlı bir alışveriş deneyimi yaratacak. İşin gerçeği, VR teknolojilerinin sınırı yok. Bu fırsatların nasıl gerçekleştirileceğini görmek için bekleyip göreceğiz.