I love using my hands and brain in a lot of projects. Currently I live and work in New York City, enthusiastic about Augmented and Virtual Reality technologies. With PandoraReality.com, we develop AR experiences for mobile devices and Hololens. We also develop VR experiences for Google Cardboard, Oculus, Gear VR, HTC Vive. Can’t wait to start playing on Magic Leap and Meta 2.
With KabaQ.io(Glimpse Group), we 3D scan food items and present them through augmented reality technology

March 05 2016
Augmented Reality

Yakın gelecekte akıllı telefon, bilgisayar ve televizyon nasıl tarihe karışacak?

Her yeni akım teknoloji ile yaşamlarımız değişiyor ve bu yeni teknoloji etrafında şekilleniyor. En yakın örnek olarak 2008 ve 2016 yı karşılaştırdığımızda 10 yıldan kisa sure içerisinde cep telefonlarından, akıllı telefonlara olan geçiş ile hayatımıza giren yenilikler hakkında fazla detay vermeme gerek yok. 1960 ve sonrasında doğan nesil olarak bu şekilde insanlık tarih akışını değiştiren bir çok teknolojik ürün ve servisi görme fırsatı yakaladık ve yakalamaya devam edeceğiz.

Şu an için arttırılmış gerçeklik teknolojisi mobil cihazlar aracılıyla kullanılıyor ve yaratılan 3 boyutlu nesnelerin kalitesi hergün artıyor ve renkleniyor. Arttırılmış gerçeklik teknolojisini dışarıdan takip eden bir olarak bu teknolojinin nasıl bir fayda sağlayacağı ve hayatımızı nasıl değiştireceği konusunda şüphelerinizi yazının devamında silmeye çalışacağım.

Artık bu yazıyı okurken kullandığımız mobil cihazınızın veya bilgisayarınızın 4-22 inc boyutundaki düz ekranına bakmak zorunda olmayacağız. Artık tüm çevremiz bir bilgisayar ekranı olacak ve bugün kullandığımız bir çok uygulamayı kendi gerçek dünyamıza entegre ederek kullanmaya başlayacağız.

Yakın gelecekte arttırılmış gerçeklik teknolojisi ile dünyamızın nasıl değişeceğine dair aşağıdaki 7 video ile kısaca bakacağız. Videoları izledikten sonra nerede benim Hololens’im, hadi arttırılmış gerçeklik alalım gibi düşüncelerinizi 3 ila 5 sene içinizde tutmanız gerekiyor. Videolarda yüklüce animasyon olduğunu ve gelecekte neler yapılabileceğini göstermeye çalıştıklarını unutmayın.

1-

2- Bilgisayarla etkileşiminizi gerçek dünyamıza taşıyarak 3 boyutlu nesneleri gerçek dünyamızda tasarlayabileceğiz.

3-  Artık uygulamalar bilgisayar ekranlari arkasinda saklanmak zorunda kalmayacak

4- Derinlik sensörü sayesinde oturduğunuz odayı tarayıp gerçek dünyada bulunan eşyalarınızı oyunun bir parçası haline get. Oyunun ana karakteri olup oyunları gerçek dünyanızda yaşayabileceksiniz.

 

 

5- Gerçek dünya ile hologramları buluşturarak FPS tarzı oyunlara yeni bir bakış akışı gelecek.

 

Biraz yazılım geliştricilerini heycanlandıralım

6-  Hololens’e hoş geldiniz

 

7- Hololens 101 – Kullanabileceğiniz özellikleri