I love using my hands and brain in a lot of projects. Currently I live and work in New York City, enthusiastic about Augmented and Virtual Reality technologies. With PandoraReality.com, we develop AR experiences for mobile devices and Hololens. We also develop VR experiences for Google Cardboard, Oculus, Gear VR, HTC Vive. Can’t wait to start playing on Magic Leap and Meta 2.
With KabaQ.io(Glimpse Group), we 3D scan food items and present them through augmented reality technology

October 23 2016
Virtual Reality Augmented Reality for Real Estate

Yeni inşaat projesi satın alırken sanal ve arttırılmış gerçeklik teknolojilerinin avantajları

Projelerden ev almak, yakın bir zamanda daha çok kar amacı ile yapılan bir yatırım aracı iken, günümüzde projelerin sayısının da artması ile daha çok barınma ihtiyacını karşılamak için tercih edilen bir yöntem oldu. Sektörde yaşanan  bu dönüşüm ile inşaat firmaları sanal ve arttırılmış gerçeklik teknolojilerini kullanarak, hem alıcılarına projeleri hakkında daha detaylı bilgi vermeyi hem de diğer projelerden ayrışmayı planlıyor.

Projeden ev alırken istenilen kat-dairenin seçilmesi ve henüz inşaat aşamasında ev içerisinde değişiklik yapılması en büyük avantajlardan bazıları. Bu süreçte proje için hazırlanan sanal gerçeklik turları sayesinde alıcılar ev içerisinde gezip proje hakkında daha iyi bilgi sahibi oluyor. Sanal gerçeklik turları içerisinde her katın manzarasının nasıl gözüktüğü eklenerek, alıcıların bitmiş ev içerisinde gerçekten dolaşıyormuş gibi hissetmelerini sağlıyor.

 

Projeden ev almanın diğer bir avantajı olan sosyal yaşam ve peyzaj alanlarının nasıl olacağı konusunda alıcılar arttırılmış gerçeklik teknolojisiyle hazırlanmış proje modelinde projenin tamamını görebiliyor. Projenin tamamlanmış hali üzerinde helikopter ile tur atıyormuş gibi alıcılar, telefon veya tablet aracılıyla projeyi görebiliyor.

 


Sanal ve arttırılmış gerçeklik teknolojilerinin alıcılar için en faydalı tarafı, bu sunulan faydaların hepsine bir uygulama ile kendi telefonları üzerinden erişebilmeleri. Alıcılar arkadaşları ve diğer aile bireylerine projenin detaylarını broşür üzerinde 2-3 fotoğraf göstermek yerine, arttırılmış gerçeklik teknoloji ile bitmiş proje modeli sunumu ve sanal gerçeklik teknolojisinin kullanımı ile ev turu sunumunu gerçekleştirebiliyor.