I love using my hands and brain in a lot of projects. Currently I live and work in New York City, enthusiastic about Augmented and Virtual Reality technologies. With PandoraReality.com, we develop AR experiences for mobile devices and Hololens. We also develop VR experiences for Google Cardboard, Oculus, Gear VR, HTC Vive. Can’t wait to start playing on Magic Leap and Meta 2.
With KabaQ.io(Glimpse Group), we 3D scan food items and present them through augmented reality technology

April 20 2016
Virtual Reality

Youtube 360 video ile canlı yayın ve birleştirme(stitching) özelliklerini kullanıma açıyor

Geçen hafta Youtube Space de katıldığım buluşmada Tom Small, yaptığı sunumda Sanal Gerçekliğin Youtube’u olma şansını başka bir firmaya bırakmayacaklarını açıkca dile getirdi. Geçtiğimiz sene içerisinde 360 video desteğini başlattıktan sonra 100.000lerce video, 360 için de en büyük kaynak olmayı sürdüren Youtube, bu hafta içerisinde 360 derece canlı yayın özelliğini yakın zamanda devreye alacağını duyurdu. Bu şekilde kullanıcılar, 360 derece görüntüleme yapan ufak boyutlu çift taraflı kameralar aracılıyla, Youtube üzerinden 360 derece yayın yapabilecek. 360 derece video ile canlı yayın bir nevi ışınlanma olarak tanımlanıyor, bulunduğunuz bir yerde etrafınızda olanları çevrenizdekilere, ulaştırmanın en etkili yolu. Sanal gerçeklik gözlüğü ile takipçileriniz sanki oradaymış gibi ortam hakkında bilgi sahibi olabilecek.

360 video ile canlı yayın alt yapısı amatör ve profesyonel anlamda büyük gelecek vaad ediyor. Önümüzdeki sene içerisinde, sanal gerçeklik gözlükleri ile bir çok konser ve spor mushabakasını canlı olarak izlemeye başlayacağız. Madonna’yı sahne üzerinde 100.000lerce kişi aynı anda izleyebilecek veya NBA maçlarını sahanın kenarında en ön sıradan izleyebileceğiz. Profesyonel alanda NextVR ın geçtiğimiz haftalarda Fox Sports ile yaptığı anlaşma ile 180 ve 360 derece canlı yayın teknolojisinin çok yakın olduğunu anlıyoruz.

Sunumda bahsedilen diğer bir konu da içerik üreticilerini sevindirecek türden, şu an için 6 veya daha fazla kamera kullanılarak yapılan çekimlerin 360 derece video olarak birleştirilmesi sıkıntılı bir süreç. Hem çok profesyonel işlemci gücüne sahip bir bilgisayara ihtiyacınız var hemde birleşme doğru yapılmazsa ortaya çıkan görüntü kalitesi tatmin edici olmuyor. Youtube, GoPro ile geliştirdiği yeni 16 kameralı sistem için, kullanıcıların içeriklerini bulut üzerinde bulunan sisteme yüklemesiyle, kusursuz bir video birleştirme(stitching) özelliğini sunacağını açıkladı.