I love using my hands and brain in a lot of projects. Currently I live and work in New York City, enthusiastic about Augmented and Virtual Reality technologies. With PandoraReality.com, we develop AR experiences for mobile devices and Hololens. We also develop VR experiences for Google Cardboard, Oculus, Gear VR, HTC Vive. Can’t wait to start playing on Magic Leap and Meta 2.
With KabaQ.io(Glimpse Group), we 3D scan food items and present them through augmented reality technology

May 07 2016
Projects

Youtube 360 Derece Canlı Yayını nasıl yapılır

Geçtiğimiz haftalarda  Youtube nin 360 derece canlı yayın özelliğini yakın zamanda kullanıcılara sunacağından bahsetmiştim. 360 derece canlı yayın özelliği ile gidemediğimiz bir konser, spor musahabakası veya bir toplantıya sanki oradaymış gibi katılım sağlayabileceğiz. Bir nevi ışınlanma olarak düşünebileceğimiz bu teknolojiyi amatör olarak kullanıcılar Youtube ve alacakları $350 Ricoh Theta, $500 ALLie, ve $1,800 Orah 4i kameraları ile kullanabilecekler.

Bu hafta Ricoh Theta S modeli ile Youtube üzerinden 360 derece canlı yayın nasıl yapacağınız hakkında bilgi vereceğim.

Öncelikle Ricoh Live Streaming uygulamasını bilgisayarınıza indirmeniz gerekiyor. Uygulamayı kurduktan sonra, Ricoh Theta S kameranızı bilgisayara bağlayın ve uygulamaya kayıt edin. Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra, kameranızın bilgisayar kablosunu çıkartın. Kamera kapalıyken, Power tuşu ve Video-Kamera tuşuna aynı anda basarak Live Stream özelliğini aktif hale getirdiğinizde, kamera üzerinde Live ibaresini göreceksiniz.

Sonraki aşamada  obsproject.com üzerinden OBS Studio uygulamasını indirin, ilk olarak Scenes bölümünden + tuşuna basarak, 360 Live Stream özelliğini ekleyin, sonrasında Sources bölümünden + tuşuna basarak Device bölümünden Ricoh Theta S özelliğini seçin. Kamera görüntüsü ekranınıza geldikten sonra, siyah alanı tamamen kaplamadığını göreceksiniz. Kamera görüntüsünü siyah ekranı tamamen kaplayacak şekilde köşelerden tutarak kamera görüntüsünü uzatın. Köşeden köşeye uzattığınızda, alt tarafta hala siyah alan kalırsa, kamera görüntüsü üzerinde sağ tuşa basarak Transform> Stretch Screen özelliğini seçin. Siyah alanın tam olarak dolması, sonraki adımda Youtube da görüntünün tam oturmasını sağlayacak.

Youtube da Upload tuşuna bastıktan sonra, sağ tarafta bulunan Live Streaming özelliğini seçin ve sağ taraftaki pencereden Events New Live Event oluşturun, advanced settings bölümünden 360 derece özelliğini seçin ve create event tuşuna basın.

360 youtube canlı video

 

Ingestion sections bölümünde, Custom Ingestion seçin ve bitrate 3000-6000 olarak belirleyin. Stream Name bölümünde verilen kodu kopyalayın ve OBS yazılımını açın.

360 derece canlı yayın youtube

OBS üzerinde setting bölümünden Stream bölümüne gelin ve Youtube üzerinden kopyaladığınız kodu Stream key alanına yapıştırın.

360 canlı yayın için gerekenler

 

Bu aşamadan sonra Start Streaming dedikten sonra Youtube yayın akışını anlayacak ve Live Control Room üzerinden canlı yayını preview ile görebileceksiniz. Canlı yayını başlattıktan sonra takipçileriniz Sanal Gerçeklik Gözlükleri ile yayınınızı sanki oradaymış gibi izleyebilecek