I love using my hands and brain in a lot of projects. Currently I live and work in New York City, enthusiastic about Augmented and Virtual Reality technologies. With PandoraReality.com, we develop AR experiences for mobile devices and Hololens. We also develop VR experiences for Google Cardboard, Oculus, Gear VR, HTC Vive. Can’t wait to start playing on Magic Leap and Meta 2.
With KabaQ.io(Glimpse Group), we 3D scan food items and present them through augmented reality technology

May 23 2016
Work

Yurtdışında tabelaları okuyamadığınız veya dili konuşamadığınız için sıkıntı çektiniz mi?

Genel olarak teknoloji ve arttırılmış gerçeklik teknolojisini yakından takip eden biri olarak, Google Translate uygulamasının geliştirdiği kamera uygulamasını test etmek için geç kaldığımı bugün kabul ettim. 2015 yılı içerisinde internet üzerinde dolaşan videolarda gördüğümüz Google Translate uygulaması önümüzdeki 3-5 sene içerisinde geleceğini hayal ederek, bu kadar hızlı hayatımıza gireceğini öngöremedim.

Kısaca Google Translate uygulaması Dünya’yı Türçe olarak görmenizi sağlıyor. Uygulamayı açıp kamera moduna geçirdiğinizde desteklenen 27 dilde herhangi bir yazıya telefonunuzu tuttuğunuzda, yazıyı Türkçe olarak görebiliyorsunuz. Sokak tabelaları, listeler, kullanım klavuzları istediğiniz anda kendi dilinizde internet bağlantısı olmadan artık cebimizde.

Örnek olarak English ve Türkçe dillerini seçtiğinizde, dil dosyasını yüklemek ister misiniz sorusuna evet cevabı verdikten sonra kamera moduna geçiyoruz. Bu aşamadan sonra tekrar bir internet bağlantısına gereksinim duymadan, 27 dilden direk gerçek hayatta görüğümüz bilgileri Türkçe olarak görmeye başlıyoruz.

İnternette bulunan içeriğin yarısından fazlasının İngilizce olduğunu düşündüğünüzde ve ülkemizde İngilizce bilme oranının %20 olarak tahmin edildiğini (%5 in makale veya yazı okuyabildiği) düşündüğünüzde, Google Translate grubuna katılıp çevirilere yardımcı olabilirsiniz